Za geologií, botanikou, zoologií a technikou aneb ze Štramberku do Kopřivnice

Dopravní prostředek: PĚŠKY (vlak)                                              
Délka trasy: 10 km
Start: Štramberk, vlakové nádraží
Cíl: Kopřivnice, vlakové nádraží


POPIS TRASY:

Pouze necelých 10 km dlouhou trasu ze Štramberku do Kopřivnice by zcela průměrný turista zvládl absolvovat za necelé tři hodiny. To by ovšem nesměla tato města přímo oplývat zajímavostmi a lákadly, které dají během jednoho dne nahlédnout do tajů historie, geologie, botaniky, zoologie, techniky a lidského pokroku. Podrobnosti o mnoha zastávkách naší cesty získáte z informačních tabulí naučných stezek NS Štramberk a Lašská naučná stezka, které budeme během chůze míjet.  

Naše trasa začíná na vlakovém nádraží ve Štramberku a končí na vlakovém nádraží Kopřivnice, která leží na vlakové trase Studénka – Příbor – Kopřivnice – Veřovice.

Obr. 1 - Vstup do Národního sadu Ve Štramberku se vydáme po červené turistické trase. Po 1 km chůze nás přivítá u Základní školy a Mateřské školy Štramberk dřevěná brána s nápisem Národní sad, který byl otevřen v roce 1922. Projděte bránou a vězte, že sochy, busty a pamětní desky významných českých osobností umístěné v lese jsou symbolem silného vlasteneckého cítění krátce po vzniku Československa. Obr. 2 - Jeskyně ŠipkaDále je zde sousoší připomínající oběti 1. a 2. světové války a na skále socha Madony. Později byla na území Národního sadu vyhlášena Národní přírodní památka Šipka, která jednak chrání další cíl naší cesty – archeologickou lokalitu Jeskyně Šipka, ale také v rámci České republiky unikátní geologické území s ojedinělými živočišnými a rostlinnými druhy vázanými právě na tyto podmínky. 

Obr. 3 - Výhled na Štramberk od Jeskyně ŠipkaPokračujme dále asi 300 m po červené turistické trase k Jeskyni Šipka. Mimo jiné je tato jeskyně proslavena nálezem části spodní čelisti neandrtálského dítěte. Vstup do této nevelké jeskyně není zpoplatněn. Pokud sebou nosíte kapesní svítilnu, určitě ji v jeskyni použijete. Patřičně se také pokochejte výhledem na malebné městečko Štramberk s dominantní Štramberskou Trúbou, který se vám otevře před samotným vstupem do jeskyně.

Obr. 4 - Pramen Horní korytoPokračujme po červené turistické trase, kterou asi po 300 m chůze opustíme a půjdeme dále po značkách NS Štramberk, která nás dovede křivolakými uličkami s útulnými domky kolem pramene Horní koryto až na náměstí.

Obr. 5 - Jeden z obyvatelů terárií Aqua Terry - MiniZOO ŠtramberkMimo různé obchůdky nabízející místní specialitu štramberské uši, které můžete zakoupit jak zabalené (což bývá jeden z nejčastějších dárků přivezených z okolí Štramberku), tak plněné hned na několik způsobů, sídlí v jednom z domů na náměstí Muzeum Novojičínska a Muzeum Zdeňka Buriana. V levém horním rohu náměstí pak zavítáme na návštěvu za živými exotickými zvířaty do Aqua Terry – MiniZOO Štramberk. Jakmile se pokocháte plazy, pavouky a rybami všelijakých barev a tvarů, vydáme se po schodech, které budeme mít po levé straně po východu z Aqua Terry.

Několik desítek poměrně strmě stoupajících schodů nás dovede až k opevnění střežící věž Štramberskou Trúbu. Za opevněním je možné v chládku stromů a s úžasným výhledem spořádat svačinu nebo si zajít na speciality do restaurace. Takto posilněni se vydáme po zakoupení lístků na výstup na dřevěný ochoz Štramberské Trúby, odkud máme celé okolí jako na dlani, a mimo jiné vidíme i kopec Bílou horu, který je jedním z našich dalších cílů. Než se tam ovšem dostaneme, čeká nás ještě prohlídka Botanické zahrady a arboreta Štramberk.

Obr. 6 - Přírodní památka KamenárkaVrátíme se zpět na náměstí a za kostelem se napojíme na modrou turistickou značku, která nás po 500 m chůze dovede k Přírodní památce Kamenárka – bývalému lomu na vápenec. Až budete scházet po skále na levé straně lomu do jeho nitra, dívejte se pořádně kolem sebe na rostliny a zvířata. Některé druhy možná uvidíte poprvé. Sejdeme-li úplně dolů do nitra lomu, můžeme se zblízka pokochat životem na skalách i v malém jezírku na dně lomu.

Obr. 7 - Botanická zahrada a arboretum ŠtamberkNedaleko pomyslného vchodu do bývalého lomu se nachází dřevěná brána, kterou projdeme do Botanické zahrady a arboreta Štramberk. Platí zde pro návštěvníky mnoho pravidel, z nichž nejdůležitější je zákaz trhání rostlin a chytání živočichů, a dále pak dbát na osobní bezpečnost. Půjdete-li několik desítek metrů vyšlapaným chodníčkem dál, hned pochopíte proč. Chodníček totiž pokračuje v některých místech až nebezpečně blízko okraje několika desítek metrů vysoké skály. Nicméně právě odsud uvidíte celou Botanickou zahradu a arboretum Štramberk jako na dlani. Jedná se totiž také o bývalý lom, který má za sebou poměrné pohnutou minulost. Budeme pokračovat několik set metrů po okraji skály až ke vstupu do lomu. Vyznačené a zpevněné cestičky nás provedou mezi jezírky hemžící se životem a dovedou nás až k jeskyni či bludišti.

Obr. 8 - Výhled z Rozhledny Bílá horaZ arboreta vyjdeme spodní bránou a vydáme se doleva. Využijeme značení Lašské naučné stezky. Po asi 800 m poměrně příkrého stoupání staneme na vrcholu kopce Bílá hora (556 m n. m.) s rozhlednou. Ač Štramberská Trúba a Rozhledna Bílá hora nejsou od sebe vzdáleny vzdušnou čarou více než kilometr, každá z nich nabízí naprosto odlišný výhled.

Z rozhledny pak budeme dále pokračovat po Lašské naučné stezce ke geologickému útvaru – Přírodní památce Váňův kámen.

Obr. 9 - Muzeum FojtstvíOdsud je to již jen pár set metrů z kopce dolů k Muzeu Fojtství v Kopřivnici. V muzeu nás přivítá nejen ta nejstarší část historie výroby kočárů, která poté směřovala až ke vzniku automobilky Tatra, ale také minulost Kopřivnice a jejího okolí, kterou lze částečně vyčíst z vystavených archeologických artefaktů a jiných historických předmětů.

Od Muzea Fojtství pokračujeme po modré turistické trasy kolem Šustalovy vily až k Technickému muzeu Tatra Kopřivnice. Před muzeem nás přivítá jeden z vagónů vlaku Slovenská strela a v samotném muzeu pak desítky osobních nákladních aut zobrazující průřez vývoje automobilky Tatra. V budově muzea je umístěna také expozice věnovaná sportovcům - manželům Zátopkovým. Obr. 10 - Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Od muzea je to již jen necelých 800 m po modré turistické trase k vlakovému nádraží Kopřivnice. Po dni plném zážitků, turistiky a získaných poznatků a vědomostí nás odtud doveze vlak až domů. 

ČASOVÁ NÁROČNOST:

Pro absolvování trasy je vhodné si vyčlenit celý den.

Novinky



Obři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu