Záhumenní 367/1, Kopřivnice
Kategorie: Muzea a přírodovědné expozice
Technické muzeum Tatra Kopřivnice se nachází v centru města Kopřivnice, konkrétně na ulici Záhumenní 367/1.
Technické muzeum Tatra a nedaleké Muzeum Fojtství dokumentuje historii vzniku myšlenky výroby, samotnou výrobu a úspěchy, a také neúspěchy nejdříve kočárů, posléze pak osobních a nákladních automobilů v Kopřivnici. Samotná značka TATRA dosáhla především v odvětví nákladních automobilů světového ohlasu a kvalitní vozy vyrábí dodnes. V současnosti je však množství vyrobených vozů podstatně nižší, než bylo v druhé polovině 20. století.
Technické muzeum Tatra Kopřivnice nabízí na téměř pěti tisících metrech čtverečních nejen expozici 60 osobních a nákladních automobilů - ať téměř nepoužitých prototypů či vozů s desetitisíci kilometry na tachometru, které znázorňují postupný technický vývoj automobilky, ale také samostatné podvozky a motory, dále pak modely aut, poháry a medaile z různých soutěží a závodů, a také dobové fotografie. Kdo si spojuje značku Tatra pouze s auty, ten je na velkém omylu. Před vchodem do muzea si není možné nevšimnout kdysi nejrychlejšího vlaku československých drah „Slovenská strela“ pyšnící se v té době úctyhodnou rychlostí 130 km za hodinu. V interiéru muzea pak žasnete nad dvojplošníkem Tatra 131 či sněžným skútrem. V jednotlivých sekcích muzea si můžete díky videoboxům s krátkými filmy doplněnými komentáři udělat představu o tom, jak vystavované exponáty obstály v provozu a zatěžkávacích zkouškách.
Kopřivnická Tatra je nejstarší automobilkou ve střední Evopě a druhou nejstarší na světě. Její historie sahá až do roku 1850 a je spojena se jménem Ignáce Šustaly, který v Kopřivnici vyráběl povozy a drožky. Až za dlouhých 47 let - v roce 1897 - spatřil světlo světa první automobil v tehdejším Rakousko - Uhersku, pojmenovaný Präsident. První nákladní vozidlo na světě na sebe nenechalo dlouho čekat. Následující rok vyjel z brány kopřivnické továrny první nákladní automobil. Vývoj jak na poli osobních, tak na poli nákladních automobilů poté nabral rychlý spád. Některá konstrukční řešení dílčích částí vozidel byla unikátní a ne zřídka revoluční v automobilovém průmyslu.
Samotná historie muzea pak sahá do roku 1947. Tehdy byla vyčleněna jedna z historických budov (vila rodiny Ignáce Šustaly), do které přestěhoval kopřivnický rodák Emil Hanzelka své soukromé sbírky a začal vytvářet expozice. Díky rozrůstajícím se sbírkám a potřebám zkompletovat jednotlivé epochy vývoje Tatry, a také pro vytvoření odpovídajícího zázemí návštěvníkům muzea, byla v roce 1997 dokončena a otevřena stavba nového Technického muzea tak, jak ji známe dnes.
Část budovy muzea je věnována také kopřivnickému rodákovi a světoznámému sportovci Emilu Zátopkovi. Expozice VENI VIDI VICI ZÁTOPEK mapuje život, osudy a sportovní úspěchy manželů Zátopkových.
I když Technické muzeum Tatra Kopřivnice je nejznámějším lákadlem pro turisty, jistě není v Kopřivnici a jejím blízkém okolí jediným. Již zmiňované Muzeum Fojtství vás zavede do historie nejen kočárů. Při cestě na Rozhlednu Bílá hora určitě zavítejte k osamocenému skalnímu bloku s názvem Váňův kámen. Sejdete-li z rozhledny do nedalekého Štramberku, jistě vás kroky dovedou na Štramberskou Trúbu, k Jeskyni Šipka, do Botanické zahrady a arboreta Štramberk, do Aqua Terra - MiniZOO Štramberk či k romantickému prameni Horní koryto. A na náměstí si dejte místní pochoutku - štramberské uši.
Otevírací doba a vstupné:
Informace o otevírací době a vstupném zde:
GPS zem. šířka: 49.59957 zem. délka: 18.14395
Pro lidi se sníženou pohybovou schopností nabízí Technické muzeum Tatra k dispozici zapůjčení invalidního vozíku zdarma.
31.03.2021
Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný. číst více
30.03.2021
Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více
29.03.2021
U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více