Vrch Svatý Hostýn (734 m n. m.) - Hostýnské vrchy
Kategorie: Rozhledny
Vrch Svatý Hostýn (734 m n. m.), na jehož vrcholu kromě rozhledny naleznete také baziliku Nanebevzetí Panny Marie, Sarkandrovou kapli, klášter, Starou křížovou cestu, Jurkovičovu křížovou cestu, Vodní kapli, hřbitov, 242 m dlouhé pískovcové schodiště, kramářské boudy, poutní domy, Ovčárnu - ubytovací hostinec, památníky prvního, druhého a třetího odboje, větrnou elektrárnu a Svatohostýnské muzeum, není sice nejvyšším vrcholem Hostýnských vrchů (tím je Kelčský Javorník /865 m n. m./), ale bezpochyby je nejznámějším a nejnavštěvovanějším.
Historie rozhledny na Svatém Hostýně sahá do konce 19. století, kdy současně s myšlenkou na výstavbu rozhledny byla navržena oprava a posvěcení chrámu, výstavba cyrilometodějské kaple, rozšíření jezuitského domu a vybudování první křížové cesty. Rozestavěná rozhledna však byla kompletně zničena velkou letní vichřicí. Ani toto však neodradilo snahy o vybudování rozhledny a i přes finanční obtíže mohl 1. září 1897 císař František Josef I. podepsat zakládací listinu rozhledny a dotknout se základního kamene rozhledny přímo na Svatém Hostýně.
Půdorys rozhledny je tvořen dvěma velkými kruhy o průměru 7 m a 3 m. Tloušťka zdiva z tvrdého hostýnského kamene je 70 cm. Původní vzhled se poněkud lišil od současného. Na zděné části o výšce 12 m byla otevřená vyhlídka a stavba dále pokračovala štíhlou dřevěnou nadstavbou s malou věžičkou na jejím konci. Na ní se otáčel pozlacený obraz Panny Marie Hostýnské a nad obrazem zářil kříž. Celková výška stavby byla 27 m. Dnes je to přibližně 15 m a vyhlídka je krytá.
V období první republiky byla věžička snesena a k rozhlížení sloužila jen hlavní terasa překrytá jehlancovitou střechou. V letech 1957 až 1971 sloužila rozhledna jako retranslační stanice pro dálkový přenos televizního signálu a nebyla návštěvníkům přístupná. Až teprve v roce 1987 přivítala rozhledna znovu turisty. To už byl vyhlídkový prostor opatřen skleněnými okny a zakryt plochou střechou s kovovým zábradlím. V letech 2002 - 2003 byla rozhledna kompletně zrekonstruována, a to za účelem jejího využívání jako důležitého bodu integrovaného záchranného systému. Byl zpevněn obvodový plášť, byla zcela obnovena horní dřevěná nástavba včetně ocelové konstrukce a oken. Takto můžete rozhlednu spatřit i dnes.
V přízemí rozhledny je kaple Svatého kříže, která zde byla vybudována současně s výstavbou rozhledny. Přes ručně kované železné dveře spatříte oltář a nad ním pískovcovou sochu Panny Marie Bolestné a mramorový kříž. Dne 14. září 1898 byla kaple posvěcena a první mši v ní sloužil její zakladatel (a také zakladatel rozhledny) P. Cibulka aby, jak píše: "Svatý kříž, jejž vštípili sv. Cyril a Metoděj, posilnil a potěšil věřící a aby svítilo světlo milosti a slávy ctitelům Panny Marie Hostýnské".
Z vyhlídkové plošiny rozhledny spatříte jako na dlani město Bystřici pod Hostýnem a okolní vrcholky Hostýnských vrchů.
Úžasný zážitek vám již při příchodu k rozhledně a i samotný výhled z ochozu může ovlivnit - ať negativně či pozitivně - jen pár desítek metrů vzdálená větrná elektrárna, která zde stojí od roku 1994. Výška ocelového stožáru je 30 m a délka jedné ze tří lopatek je 13,5 m. Výkon zažízení je 225 kW.
Kromě tradiční návštěvy baziliky Nanebevzetí Panny Marie na vrchu Hostýn si dopřejte také prohlídku Svatohostýnského muzea a projděte se po kamenném schodišti dolů k pramenu Vodní kaple, kde najdete příjemné zákoutí v lese s občerstvující chladivou vodou.
všední den | sobota, neděle, svátek | |
květen | zavřeno | 9:30 - 16:45 |
červen | 9:30 - 15:00 | 9:30 - 16:45 |
červenec srpen | 9:30 - 16:00 | 9:30 - 16:45 |
září | zavřeno | 9:30 - 16:45 |
GPS zem. šířka: 49.38019 zem. délka: 17.70176
31.03.2021
Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný. číst více
30.03.2021
Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více
29.03.2021
U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více