Kraví hora 2, Brno (městská čtvrť Brno - střed)
Kategorie: Hvězdárny
Hvězdárna a planetárium Brno je příspěvkovou organizací zřízenou statutárním městem Brnem.
V létě roku 1953 proběhla první veřejná pozorování na Oblastní lidové hvězdárně v Brně, k oficiálnímu zprovoznění však došlo až 16. 10. 1954. V té době byla otevřena jižní městská hvězdárna a severní univerzitní pozorovatelna. Obě tyto budovy jsou zachovány ve své původní podobě dodnes a nacházejí se symetricky před hlavní budovou. V městské kopuli je doposud umístěn a využíván čočkový dalekohled o průměru objektivu 20 cm, v univerzitní observatoři se pracovníci Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity aktivně zabývají studiem horkých hvězd.
K výraznému rozšíření zázemí došlo roku 1959, kdy byla otevřena oddělená budova (architekt František Šteflíček) s přednáškovým sálem, malým planetáriem, dvěma pozorovatelnami, pracovnami a dílnou. Nejen potřeby široké veřejnosti, ale především zapojení do pozorovatelské činnosti si žádaly stále nové přístroje, které byly v průběhu času doplňovány a zdokonalovány. Chod stávající hvězdárny a malého planetária výrazně ovlivnilo otevření a zprovoznění velkého planetária v roce 1991. Oba optomechanické přístroje planetárií dodala německá firma Carl Zeiss Jena.
Během celého fungování hvězdárny a později planetária na Kraví hoře stál v popředí zájem o veřejnost (ať už se jedná o laiky nebo astronomy amatéry). V současné době tomu není jinak. Probíhající rekonstrukce zasáhne všechny oblasti dosavadního vzdělávání a přinese nové možnosti.
Budovu Hvězdárny a planetária Brno v moderním funkcionalistickém stylu zrekonstruovala v letech 2010 a 2011 společnost Skanska dle návrhu architekta Martina Rudiše. Najdete v ní 47 km kabelů zajišťujících přenos dat a 25 km rozvodů elektrického proudu. Unikátní plášť celého objektu zdobí 8 576 389 dírek. Celková výše stavební investice dosáhla 92,4 miliónu Kč, z toho 65 miliónů Kč z evropských fondů a 27,4 miliónu z rozpočtu statutárního města Brna.
Co tedy návštěvníkům kompletně zmodernizovaná budova nyní nabízí?
VELKÉ PLANETÁRIUM
Na kopuli o průměru 18 metrů je možné promítnout kolem devíti tisíc hvězd, dvacet mlhovin i hvězdokup a také řadu těles Sluneční soustavy, v libovolný okamžik z kteréhokoli místa na Zemi. Projekční zařízení doplňují speciální projektory, stejně jako netradiční sedadla. Jedinečný sál planetária lze také využít pro kongresové a společenské akce. Především v dopoledních hodinách zde probíhají vzdělávací pořady pro školy. Večery jsou vyhrazeny pro širokou veřejnost - ať už se jedná o naučná představení s astronomickou tématikou, cestopisné pořady nebo odborné přednášky. Víkendový program je pak věnován zejména rodinám s dětmi. Na své si přijdou i milovníci hudby či divadelních představení.
Také malé planetárium dokáže na klenbě o průměru 8 metrů vykouzlit iluzi hvězdné oblohy s několika nápadnými planetami a Měsícem. Na rozdíl od modernějšího a většího protějšku však nabízí intimní atmosféru s příjemným posezením.
Z pozorovací terasy se nabízí téměř magický pohled na denní i noční Brno. Pouhýma očima, ale také s pomocí přenosných dalekohledů se odtud podíváte také na noční oblohu. Není sice nijak tmavá, ale nejnápadnější souhvězdí odtud naštěstí uvidíte.
EXPLORATORIUM
Interaktivní exponáty, vzorky mimozemských hornin, čarokrásné reprodukce vesmírných objektů, jedinečný projekční systém, stejně jako planetární váhy jsou připraveny v podzemním, mnohaúčelovém sále. Prožijete neuvěřitelný příběh Sluneční soustavy, fascinujícího koutu vesmíru, který tvoří náš svět.
VSTUPNÍ HALA
Prodej i rezervace vstupenek s malým astronomickým obchůdkem, stejně jako posezení u jednoduchého občerstvení a výstavy, nabízí foyer Hvězdárny a planetária Brno. Snad nejzajímavější je obrovský snímek (patrně jeden z největších na světě svého druhu) malé části souhvězdí Plachty, ve které před 11 tisíci roky explodovala jedna velmi hmotná hvězda. Expandující rázová vlna je zde patrná dodnes.
Informace o programu a vstupném zde:
GPS zem. šířka: 49.20488 zem. délka: 16.58364
31.03.2021
Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný. číst více
30.03.2021
Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více
29.03.2021
U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více