Vrchol kopce (515 m n. m.) - Hostýnské vrchy
Leží 1 km severně od obce Lukov.
Kategorie: Přírodní zajímavosti - Kopec, Vyhlídkový bod
Zřícenina hradu Lukov se nachází na vrcholu kopce (515 m n. m.) v Hostýnských vrších, 1 km severně od obce Lukov.
První zmínka o hradu pochází z roku 1235, kde v listině vydané královnou vdovou Konstancií Uherskou se mezi svědky spolu s dalšími plebány královských hradů uvádí „plebán lukovský Lambert“. O Lukovu je zmínka i v životopise Karla IV. Ten Lukov uvádí mezi hrady (Telč, Veveří, Olomouc, Brno, Znojmo), které v letech 1333-1335 vykoupil ze zástavy. Zeměpanským hradem Lukov zůstává až do poloviny 14. století, kdy jej koupili do svého vlastnictví Šternberkové. V 17. století je hrad Lukov a panství k němu náležející (2 městečka, 25 osad, největší na východní Moravě) místem majetkového sporu mezi Albrechtem z Valdštejna (1583-1634) a Janem Adamem Prusínovským z Víckova (†1628), který aktivně podporoval Valašská povstání v letech 1620 až 1628 (ta trvala s přestávkami až do roku 1644). Po skončení třicetileté války (1618-1648) ztrácel hrad na významu a sloužil pouze pro kanceláře správce lukovského panství. V roce 1773 byla správa přenesena do vesnice Lukov a hrad se stal opuštěným a postupně se stával romantickou zříceninou.
Hradní areál tak, jak jej známe dnes, je výsledkem dlouhého stavebního procesu, který započal ve druhé čtvrtině 13. století a byl zakončen ve druhé polovině 17. století. Z pohledu hradní architektury patří Lukov k nejvýznamnějším hradním stavbám, které leží na území Čech, Moravy a Slezska. Dokazuje to i kostel sv. Jana, který byl součástí hradního areálu a je připomínán v listině signované papežem Bonifácem IX. (1356-1404) v roce 1392. Další zajímavostí, která vyplývá z archeologických průzkumů, je existence tzv. dvojhradu (Ganerbenburk). Celkový rozsah hradu není dnes v terénu zcela jasně patrný. Toto platí především o předhradí, které bylo postaveno v 15. století.
Díky intenzivní snaze Spolku přátel hradu Lukova v posledních dvou desetiletích bylo o hrad v rámci možností pečováno jak po stránce archeologické, historické a při konzervačních pracích, tak po stránce stavební, a v neposlední řadě také po stránce kulturní - ať pořádáním akcí pro veřejnost, spoluprací s dalšími kulturními institucemi a hlavně - zpřístupněním hradu veřejnosti.
Vydáte-li se k hradu z obce Lukov po Naučné stezce Lukov, navštívíte také skalní stěny Přírodní památky Králky nedaleko zříceniny.
Při návštěvě Lukova určitě zavítejte také k rybníku Bezedník a k Hornímu a Dolnímu lukovskému rybníku.
GPS zem. šířka: 49.30310278 zem. délka: 17.74063889
Provozovatel:
Majitel:
Přístup od parkoviště je možný buď po zelené turistické trase kolem Králek nebo kratší žlutou trasou, případně po šotolinové cestě, která vede směrem do kopce.
31.03.2021
Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný. číst více
30.03.2021
Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více
29.03.2021
U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více