01.03.2021
O arcibiskupské vodárně v Kroměříži se písemné prameny poprvé zmiňují v 17. století. Stará vodárna v pravém křídle arcibiskupského mlýna tehdy zásobovala vodou zámek, pivovar, kapitulní domy i kašny ve městě.
Novou vodárnu nechal postavit arcibiskup Theodor Khon v letech 1893 až 1904 v místech, kde stával starý mlýn. Provoz zahájila roku 1903. Čerpadla zprvu poháněl plynový motor Ganz Budapest, po devíti letech ho nahradily tři elektromotory. Aby je bylo kam umístit, musela být k budově přistavěna dřevěná strojovna.
Čerpadlo dodávalo užitkovou vodu do vnějšího vodovodního řadu, který procházel ulicí Na Kopečku, odkud se rozděloval do jednotlivých větví. První z nich zásobovala zelinářskou zahradu v Podzámecké zahradě a sprchy na koupališti Bajda. Druhá větev zásobovala kašnu v Podzámecké zahradě a vinné sklepy. Třetí dodávala zásoby vody do arcibiskupského semináře, prádelen kapitulních domů Velkého náměstí, proboštství svatého Mořice a do městské kašny. Poslední větev zásobovala klášter na Malém valu a prádelnu.
Vodárnu obsluhovali strojník a jeho pomocník. Arcibiskupská vodárna fungovala až do roku 1963, kdy byl v Podzámecké zahradě obnoven původní vodní režimu, zajištěného průtokem vody z řeky Moravy. V roce 2012 bylo strojní zařízení pod odborným dohledem vyčištěno a vodárna byla jako výstavní prostor zpřístupněna veřejnosti.
Zdroje: www.toulejse.cz; https://www.ententyky.cz; http://www.mojekromeriz.cz
Foto: http://www.mojekromeriz.cz
31.03.2021
Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný. číst více
30.03.2021
Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více
29.03.2021
U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více