22.03.2021
Začít můžete naší mateřskou hvězdou. Kamennou kouli o průměru přes dva metry, která znázorňuje Slunce, najdete na Horním náměstí, přesněji v kašně u městské věže Hlásky. Proti skutečnému Slunci je v poměru 1: 626 576 000.
Ve stejném měřítku jsou také ostatní části modelu, třeba ocelový Merkur u Slezského divadla, Jupiter v Městských sadech před víceúčelovou sportovní halou, Uran u Památníku československých opevnění a armády v městské části Milostovice nebo Venuše poblíž kaple svaté Alžběty. Na tu si ale skoro budete muset vzít lupu, protože má v průměru jen dva centimetry.
Zdaleka nejmenší je ani ne čtyřmilimetrové Pluto. Za ním se ale, stejně jako za osmicentimetrovým Neptunem, musíte vypravit až do sousední vesnice Stěbořice – Pluto najdete před vstupem do přírodního muzea Arboretum Nový Dvůr a Neptun v parku mezi kostelem a kulturním domem.
Na naučné stezce jsou zastoupeny i planetky, které se nacházejí mezi dráhami Marsu a Jupiteru. Symbolicky se jedná o planetky Oppavia a Silesia. V modelu Sluneční soustavy jsou znázorněny kuličkami nepatrné velikosti, umístěné před kostelem svaté Hedviky. Objevil je astronom Johann Palisa, po němž je pojmenována hvězdárna a planetárium v Ostravě.
Po absolvování všech 11 zastávek budete mít v nohou něco přes 9 kilometrů. Abyste se během vesmírného putování neztratili, doporučujeme vybavit se před cestou tištěným průvodcem, který získáte v turistickém informačním centru.
Hlavní stránka | Statutární město Opava
Zdroje: https://www.opava-city.cz; https://www.brouzdak.cz
Foto: https://www.opava-city.cz; http://opava.top/model-slunecni-soustavy/; https://www.brouzdak.cz
31.03.2021
Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný. číst více
30.03.2021
Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více
29.03.2021
U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více