23.03.2021
Pod vrškem Rachava poblíž Kovářova, který je místní částí Bouzova na Olomoucku, se zachovaly zbytky bývalé vápenné pece. Bylo to poslední zařízení svého druhu v Olomouckém kraji, v němž se topilo dřevem. Stavba je ukryta na okraji lesa a nevede sem žádná značená stezka, takže s turisty se tady prakticky nesetkáte.
Šachtová vápenka vyrostla okolo roku 1920 v blízkosti tehdejšího vápencového lomu, který byl zdrojem výchozího materiálu. Dřevo na vytápení pocházelo z okolních lesů. Vápenka byla v provozu jen krátce kolem roku 1925. Jedná se o kruhovou stavbu z lomového kamene se šamotovou vyzdívkou. Pro výrobu vápna to byla sice levná, ale namáhavá záležitost. Na provozu se podílelo šest dělníků, z toho čtyři pracovali v lomu a dva u pece na pálení vápna.
Svažitý terén od lomu k vápence byl zpevněn lomovým kamenem. Vznikla tak jakási rampa pro dopravu vsázky. Pro ulehčení byly ještě položeny kolejnice. Plně naložené vozíky se pomocí lana a kladky samospádem spouštěly k vápence a prázdné byly vytahovány zpět. Pálení vápna probíhalo zhruba 4 dny, celý proces se opakoval přibližně čtyřikrát do měsíce. Po vypálení rozváželi povozníci vápno zákazníkům v okolí.
Nedlouho po otevření však vápenku postihl úpadek a pec osiřela. Důvodem byl přechod k průmyslové výrobě vápna a otevření vápenky pracující na tomto principu v nedalekém Měrotíně. Zřícenina bývalé pece je volně přístupná po polní cestě, ovšem vzhledem k jejímu nepříliš dobrému stavu není radno vstupovat dovnitř.
Zdroje: https://www.atlasceska.cz; https://mapy.cz; https://olomouc.rozhlas.cz
Foto: Miroslav Kobza – Český rozhlas Olomouc, https://mapy.cz
31.03.2021
Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný. číst více
30.03.2021
Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více
29.03.2021
U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více