15.01.2021
Portáši byli lidoví četníci, strážci hor v oblasti Valašska, které tvořilo zemskou hranici mezi Moravou a Uherskem. V roce 1735 byla v tehdejší Velké nebo též Hrubé Bystřici zřízena jejich stanice a o patnáct let později také hospoda, v níž dlouhá léta vypláceli portášům žold.
Vesnice na Vsetínsku, která se dnes nazývá Valašská Bystřice, se k portášské minulosti stále hrdě hlásí. Své působiště tady má jedno ze tří desátnictev obnoveného Valašského sboru portášského, které zde pravidelně pořádá vyhlášené Portášské slavnosti spojené s folklorním programem, ukázkou historické bitvy a přijímáním nových členů.
Další významnou připomínku slavné tradice představují dva hroby, které najdete na místním hřbitově před kostelem Nanebevzetí Panny Marie. V pravém je pochován velkobystřický fojt a portášský lajtnant neboli velitel Jiří Křenek, vedle něj spočinul jeho syn, portášský desátník a kovář Ondřej Křenek.
Hroby mají podobu dvou kamenných sarkofágů s vytesanými kříži a nápisy o pochovaných osobnostech. Před nimi stojí taktéž kamenné pískovcové desky asi 15 centimetrů silné, opracované v barokním slohu, na jejichž vrcholku jsou umístěny lebky na zkřížených kostech. Oba hroby jsou chráněnou kulturní památkou.
www.valasskabystrice.cz; www.portasi.cz
Zdroje: www.visit-valassko.cz; www.svetoutdooru.cz
Foto: www.visit-valassko.cz; www.valassky.denik.cz
31.03.2021
Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný. číst více
30.03.2021
Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více
29.03.2021
U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více