22.02.2021
To byl i případ větrného mlýna ve Velkých Těšanech, které jsou nyní součástí obce Bařice - Velké Těšany na Kroměřížsku. Dne 20. dubna 1827 požádali zdejší radní vrchnostenský úřad v Kroměříži o povolení vystavět poblíž obce větrný mlýn, který by usnadnil místním obyvatelům zásobování moukou v situaci, kdy nastanou „špatné" cesty. Těšanský rychtář se dokonce zavázal platit za obec ročně 5 zlatých do důchodu panství. Zabralo to, nejvyšší hofmistr arcibiskupských statků v Olomouci povolení ke stavbě mlýna udělil 1. května téhož roku.
Mlýn byl postaven o dva roky později a fungoval dlouhých šedesát let, než ho roku 1890 vyvrátila a zničila větrná smršť. Majitel Josef Páter povolal tesaře ze Slovácka a nechal mlýn postavit znovu s tím, že základní nosné trámy dal zdvojit. I když práce kolem mletí a hospodářství bylo dost, stal se mlýn společenským centrem Velkých Těšan a jeho okolí. Rád se tady zastavoval i spisovatel Jindřich Spáčil, jenž své rozhovory s „povětrným" mlynářem Páterem přetavil do povídky „Mlýn pod Kříbem", v níž zachytil osudy mlýna i tohoto posledního mlynářského rodu.
Za nacistické okupace byl mlýn podle protektorátních nařízení uzavřen. Páterův syn František v něm přes zákazy mlel dále. V roce 1942 jej gestapo zatklo za spolupráci s odbojovou skupinou operující v Hostýnských vrších a umučilo na pražském Pankráci. Po válce mlýn postupně chátral. Majitelka Anežka Paterová neměla na nákladnou opravu peníze, a proto na konci 60. let mlýn odkoupil tehdejší okresní národní výbor. Při opravě ale došlo k několika chybám. Odstranil je až sekerník František Hrdý z Újezdce u Přerova, jehož v roce 1975 povolalo Muzeum Kroměřížska.
Stavba patří mezi sloupové beraní mlýny německého typu. Ve dvoupatrové dřevěné budově se sedlovou střechou byla původně dvě mlýnská složení, jedno na šrotování a druhé na mletí obilí. Toto složení je ale poškozené a uložené před mlýnem alespoň na ukázku. Mlýn je přístupný veřejnosti a představuje významnou technickou památku, dokládající zaniklé výrobní techniky a dovednosti lidových řemeslníků.
Zdroje: https://search.seznam.cz; https://www.hrady.cz; https://www.barice-velketesany.cz
Foto: https://www.barice-velketesany.cz; https://itras.cz
31.03.2021
Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný. číst více
30.03.2021
Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více
29.03.2021
U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více