03.02.2021
Náčelník Attila byl obávaný, nesmlouvavý a krutý vojevůdce, jenž neváhal uchýlit se i k bratrovraždě. Vedl mnoho velkých nájezdů do Západořímské i Východořímské, tedy Byzantské říše. Účelem jeho vpádů na Balkán, do Galie i na území dnešní Itálie bylo drancování a vymáhání stálých plateb. Nikoli bez důvodu mu přezdívali „Bič Boží“.
Stárnoucí Attila se roku 453 našeho letopočtu oženil s germánskou dívkou Ildikó, která se stala jeho sedmnáctou manželkou. Po svatební noci byl však nalezen mrtev v kaluži krve. O tom, co se mohlo stát, vypovídají dvě verze – první říká, že Attilu zabila Ildikó ukrytým nožem, aby pomstila smrt svého otce. Historikové se ale většinou přiklánějí k verzi, že se panovník udusil, když mu v noci začala prudce téct krev z nosu.
Podle pověsti měl být pochován do rakve a zakopán pod korytem řeky, kterou jeho poddaní nejprve vychýlili z původního koryta a po zakopání posmrtné schránky vrátili zpět. Teď se dostáváme k úvodní zmínce o Hané. Také o přesném umístění Attilova hrobu koluje mnoho pověstí. Jedna z nich praví, že se nachází v obci Náklo u Olomouce. Totéž se ovšem tradovalo o vesnici Veletiny na Uherskohradišťsku, i když později vyšlo najevo, že legendu si vymyslel řídící učitel Kučera, aby u místních lidí vzbudil zájem o archeologii.
Ve hře zůstává také kopec Štandl u Sviadnova nedaleko Frýdku-Místku, v jehož blízkosti byl nalezen hunský pohřební hrnec, stejně jako slovenské Priekopy u Martina. Hrob ale může být kdekoliv v Uherské nížině, na území nynějšího Maďarska, Rumunska a Srbska. Vzhledem k tomu, že má ukrývat pohádkové bohatství, o jeho nalezení se pokoušelo mnoho hledačů. Zatím neúspěšně, po hrobu není ani stopy. Případné nálezce má odradit nápis Fulgur conditum – Zakopaný hrom, varující před temnou silou střežící hrobku.
Proč se mezi místy aspirujícími na přítomnost Attilova hrobu ocitlo právě Náklo? V 60. letech 19. století se vesnicí začala šířit zpráva, že boží muka v místní části Hráč stojí na vršku, který je Attilovou mohylou. Lidé se zbláznili a po vršku, kde nic nenašli, rozkopali celou vesnici. Hledali hlavně v noci, aby je nikdo neviděl a nemuseli se o případnou kořist dělit. Výsledek byl ale bídný – podle některých zdrojů se podařilo najít několik bronzových a zlatých předmětů, jiné uvádějí pouze misku z bronzu nebo mosazi, kterou šťastnému nálezci někdo stejně ukradl.
Víte, že...
…se tradovalo, že hunského vojevůdce pochovali do sarkofágu se třemi rakvemi vloženými do sebe a mezery mezi nimi zalili smolou a voskem? Později vyšlo najevo, že tvrzení vzniklo špatnou interpretací historického textu. Podle něj byl Attila pohřben do jedné rakve ze zlata, stříbra a železa.
...podle legend je Attila pohřben uprostřed stepí Panonie, v „přehluboké jámě“ srovnané se zemí a oseté trávou někde u soutoku Dunaje a Tisy v nynějším Srbsku, případně bylo jeho tělo i s rakví vhozeno do řeky Tisy?
…všichni otroci a zajatci, kteří Attilův hrob stavěli, byli zabiti, aby nemohli vyzradit místo jeho posledního odpočinku?
...hledači pokladů pátrali po Attilově hrobu na tisících různých míst? Jen v Rakousku jich bylo okolo čtyř tisíc.
Zdroje: www.litovelsko.eu; www.lovecpokladu.cz; https://cs.wikipedia.org
Foto: www.lovecpokladu.cz; https://cs.wikipedia.org
31.03.2021
Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný. číst více
30.03.2021
Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více
29.03.2021
U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více