12.01.2021
Na přelomu 19. a 20. století je do Šternberku nechal převézt tehdejší majitel hradu Jan II. z Lichtenštejna. Kachlová kamna vyrobili mezi 16. a 20. stoletím v dílnách na Moravě, v Rakousku, Itálii, Německu a Švýcarsku. S výjimkou původních kamen v Rytířském sále byla všechna ostatní přivezena v rozloženém stavu, znovu sestavena a instalována během velké rekonstrukce hradu v letech 1886 až 1920.
Nedávnou opravu, na níž trojice restaurátorek pracovala téměř půldruhého roku, si vynutil neuspokojivý stav kamen. Byla znečištěná, glazura byla místy otlučená, některé kachle byly uvolněné, jiné části chyběly. Na některých kamnech pylo poškozeno až 90 procent kachlů.
Během restaurátorského zásahu vyšly najevo zajímavé skutečnosti. Třeba, že jedna kamna prošla restaurováním už dříve – jedná se pravděpodobně o nejstarší restaurátorský zásah na kachlových kamnech v Česku. Podle švýcarských pramenů ho na konci 19. století provedla dílna Josefa Antona Keisera v Zugu, jež kamna následně prodala do lichtenštejnské sbírky na Šternberk.
Všechna restaurovaná kamna jsou součástí prohlídkového okruhu hradního paláce.
https://www.hrad-sternberk.cz/
Zdroje: www.novinky.cz; https://www.hrad-sternberk.cz/
Foto: https://www.hrad-sternberk.cz/; www.npu.cz
31.03.2021
Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný. číst více
30.03.2021
Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více
29.03.2021
U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více