Čas, ten běžec s dlouhým krokem

13.01.2021

Těšte se na objevné putování napříč celou historií naší planety! Stanete se svědky pozvolného vývoje od vesmírného času k atomovým hodinám a nejmodernějším metodám měření času. Expozice času nabízí příběh spojující dějiny Země a naší civilizace. Prezentuje čas jako fenomén na průsečíku mnoha vědních disciplín, společenských proměn a kultur. Názorně ukazuje, že záhady, jimiž je čas obestřen, se snažili rozluštit filozofové, astronomové, kosmologové, matematici, fyzikové, umělci i řemeslníci na celém světě.

Také nahlédnete do vesmíru, kde před téměř 14 miliardami let začal při Velkém třesku odtikávat čas. Poznáte, v čem se liší kalendáře a vnímání času v různých kulturách odlišných epoch a seznámíte se s vývojem nejstarších hodin a principů měření času.

Spatříte rovněž množství chronometrů – hodin mechanických, elektrických, elektronických i zvláštních, jejichž výjimečnost tkví v nezvyklém tvaru, pohonu a regulaci chodu nebo funkcí. Prohlédnout si můžete na 250 jedinečných exponátů a výtvarných děl, jež poskytla přední česká a světová muzea. Z nich například Královská observatoř v britském Greenwichi dodala bezplatně model atomových hodin.

Expozice také ukazuje, jak se čas projevoval v módě od pravěku do současnosti, jak ovlivňoval medicínu, hudbu či výtvarné umění. Hudební zážitek nabízí zvonkohra z pražské Lorety nebo vyzvánění 250 zvonů z nabídky audioboxu. Na modelech si vlastníma rukama vyzkoušíte fungování mechanických hodin, nahlédnete do dobové hodinářské dílny a prostřednictvím interaktivní hry si ověříte znalosti Sluneční soustavy.

Neméně zajímavá je historie budovy, do níž Expozice času po zrušení Muzea hodin na šternberském hradě v roce 2000 přesídlila. Dům č. p. 113 zde stál už na počátku 16. století, patří tak k nejstarším ve městě. Bývaly v něm tržnice, hostinec a sladovna, od roku 1674 byl využíván jako mučírna a vězení. Sloužil také pro podnikání s kameninou a porcelánem, v 19. století tady byla výrobna pálenky a likérů. Ve své bohaté historii hostil i významné osobnosti – 15. února 1620 tady pobýval „zimní král“ Fridrich Falcký s manželkou, 19. listopadu 1805 zde posnídali rakouský císař František I. a ruský car Alexandr I., když jejich vojska táhla ke Slavkovu.

www.expozicecasu.cz

Zdroje:  www.expozicecasu.cz; www.hrady.cz; www.sternberk.eu  

Foto: www.sternberk.eu;  www.expozicecasu.cz 

         

         

     

« Zpět

Novinky



Obři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu