Zámecký park Morkovice-Slížany

17. listopadu, Morkovice-Slížany 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Zahrada, Park, Lesopark

Ze zámeckého parku zůstalo pouze torzo

Městečko Morkovice-Slížany se nachází 14,5 km jihozápadně od města Kroměříž.

Vzniklo spojením dvou obcí do jednoho celku v roce 1960 v rámci celostátní reorganizace obcí a měst. Slučování se neobešlo bez protestů obyvatel Slížan, kterým byla například zrušena škola.

Z nedávné historie se podívejme o něco dále - k první zmínce o Morkovicích. Ta pochází z roku 1222, kdy v jedné z listin vztahujících se k velehradskému klášteru je připomínán Zdislav z Morkovic. O opevněném sídle - v tomto případě tvrzi - se dozvídáme až v roce 1349, a to v souvislosti s Markvartem z Morkovic. Tvrz stávala v místech dnešního zámku a pozornému pozorovateli jistě neunikne, že stavba je z části obehnána příkopem, který se dochoval ze středověku. Současná podoba zámku začala vznikat počátkem 17. století, kdy bylo městečko a celé panství ve vlastnictví významného šlechtického rodu Zástřizlů. K první přestavbě došlo někdy po roce 1600, kdy z gotické tvrze byl vybudován pohodlný renesanční zámeček, ke kterému nejspíše přiléhala i zahrada. K dalším úpravám došlo až v druhé polovině 17. století, kdy dochází k barokní přestavbě zámku s přiléhajícím areálem. 

Za zmínku stojí i zajímavá skutečnost, že na výzdobě interiérů zámku se podíleli i umělečtí řemeslníci italského původu - Quirich Castelli a Carpoforo Tencalla. Pokud vám tato jména přijdou známá, tak se jedná o umělce, kteří provedli štukovou a freskovou výzdobu rotundy v Květné zahradě v Kroměříži.

Zámek má ve své fasádě vetknuty i pozdější úpravy ve stylu pozdního baroka, rokoka a klasicismu. O to se přičinili Braidiové a později Arioliové.

Ve 20.století došlo ke konečným úpravám zámku tak, jak jej známe dnes. V roce 1919 bylo zbořeno zadní křídlo zámku a zrušen vodní příkop. Místo nich vyrostl malý park a na nádvoří před zámkem byla vybudována kašna. Po roce 1945 byl zámek zkonfiskován a využíván MNV (Místním národním výborem) a Obecním úřadem (do roku 1994, poté byl prodán).

Od roku 1999 je zámek opravován, což je patrné na fasádě a střechách objektu. Zahradu nebo spíše malý park, který zámek obklopuje, úpravy teprve čekají. Na zahradu navazuje malá vodní plocha a spolu vytváří romantickou kompozici. Dalšími vodními plochami, avšak o něco více vzdálené od zámeckého parku, jsou Velký a Prostřední morkovický rybník.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné (zámek je veřejnosti nepřístupný)  

Přístup

  1. Příjezd autem - silnice 150 Valašské Meziříčí - Bystřice pod Hostýnem, silnice 438 Bystřice pod Hostýnem - Holešov, silnice 432 Holešov - Hulín, silnice 47 Hulín - Kroměříž, silnice 432 Kroměříž - Zdounky, silnice 428 Zdounky - Morkovice-Slížany. V Morkovicích-Slížanech odbočit doleva na silnici 433 směrem na obec Litenčice (ulice Nádražní). Po 300 m jízdy zaparkovat po pravé straně silnice, u pošty.
  2. Cyklostezky - ne
  3. Turistické trasy:
    • žlutá (Cesta partyzánského oddílu Olga) Brankovice - Nemochovice - Pornice - Morkovice-Slížany - Zámecký park Morkovice-Slížany - Hoštice - Roštín - Vlčák - Salaš - Jankovice
  4. Naučné stezky - ne

 

Další fotografie

Renesanční zámek prošel úpravami v době baroka, rokoka a klasicismuZámek byl postaven na místě vodní tvrzeVstup do zámku působí poněkud neutěšeným dojmem

Mapa

GPS zem. šířka: 49.24696   zem. délka: 17.20821


Kontakt

Poznámka

Zámek je pro veřejnost nepřístupný.  

Klíčová slova

  • dendrologie
  • jezero
  • zámecký park
  • zámek

Novinky



Obři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu