Valašské muzeum v přírodě

Palackého 147, Rožnov pod Radhoštěm 

Kategorie: Muzea a přírodovědné expozice

Rožnovský skanzen se snaží rekonstruovat i hospodářský život na Valašsku

Valašské muzeum v přírodě sídlí v malebném prostředí Rožnova pod Radhoštěm, který je od Valašského Meziříčí vzdálen necelých 15 km.

Muzeum vzniklo z iniciativy bratří Jaroňků ve 20. letech 20. století jako reakce na postupně zanikající původní dřevěnou architekturu měšťanských domů na rožnovském náměstí.

V polovině 19. století se stal Rožnov pod Radhoštěm lázeňským městem, kde hosté holdovali ohřáté žinčici a čerstvému vzduchu. Pro jejich potřeby byl zřízen park a hlavní lázeňský dům v těsné blízkosti náměstí, kde stávalo čtyřicet unikátních jednopatrových domů ze dřeva, které byly postupně nahrazovány budovami zděnými.

Tuto unikátnost si uvědomovali nejenom Jaroňkové, ale i někteří měšťané Rožnova, a tak v roce 1911 založili Valašský muzejní a národopisný spolek. Přípravy k realizaci muzea v přírodě přerušila první světová válka (1914 - 1918) a poválečná hospodářská krize. K otevření muzea došlo až v roce 1925, kdy do lázeňské parku byly přeneseny z náměstí první domy – Radnice, Billův dům (postaven v 18. století) a několik menších staveb. Otevření proběhlo v rámci folklórního festivalu Valašský rok. V následujících letech přibyly Vaškova hospoda (1928), kopie Fojtství z Velkých Karlovic (1933) a ve 40. letech kostel z Vetřkovic u Příbora (stavěn dle původních plánů). 

Po skončení druhé světové války začíná nový rozmach muzea a k původnímu jádru - dnes Dřevěné městečko - přibývá Valašská dědina (realizovaná v 60. letech), kde je soubor 40 objektů poskytujících publiku pravdivý obraz o valašské vesnici. Nejde jen o domy a jejich vybavení, ale o celkový pohled na život na Valašsku složený z jednotlivých detailů každodenního života. Toto lze pozorovat na Matochově statku, který je provozován a vybaven dle dobových technologií.

Počátkem 80. let byla otevřena publiku Mlýnská dolina, která reprezentuje využití vodní energie a technologie zpracovaní obilí, vlny, železa, dřeva a jiných komodit. Areál muzea je také živým centrem tradiční řemeslné výroby a zpracování potravin. Nelze ani opomenout valašské písně a tance, které jsou prezentovány v rámci kulturního programu muzea.  

Pro návštěvu celého komplexu muzea Vám doporučujeme si přivstat, protože areál je rozsáhlý a zahrnuje tři expozice: Dřevěné městečko, Mlýnskou dolinu, Valašskou dědinu a doprovodné výstavy.

Nově byla otevřena ještě historicko-etnografická expozice Městečko pod Radhoštěm.

A kdyby Vám náhodou zbyl ještě nějaký čas, můžete se vypravit na nedaleké Pustevny (1 018 m n. m.) nedaleko Radhoště (1 129 m n. m.) - nejznámějšího vrchu Moravskoslezských Beskyd, kde stojí areál dřevěných staveb lidové secese Dušana Jurkoviče. Od roku 2012 je veřejnosti přístupná také Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci nad Valašským muzeem v přírodě. Stavby Dušana Jurkoviče naleznete také např. v areálu Lázní Luhačovice.

Na závěr Vám chceme ještě připomenout, že muzeum a stavby na Pustevnách jsou národní kulturní památky.

Otevírací doba

Otevírací doba a vstupné se liší v jednotlivých expozicích (Dřevěné městečko, Mlýnská dolina, Valašská dědina) a během jednotlivých měsíců v roce. Více na internetových stránkách muzea: https://www.nmvp.cz/roznov

Přístup

  1. Příjezd autem - ze silnice 35 (E 442) Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm. Ze silnice 35 (Meziříčská) odbočit na světelné křižovatce doprava na ulici Nádražní. Za mostem přes Rožnovskou Bečvu odbočit doleva na ulici Pionýrská. Pokračovat na ulici Palackého. Zaparkovat na parkovišti před muzeem.
  2. Cyklostezky - 6260
  3. Turistické trasy:
    • červená Radhošť - Černá hora - Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě - Valašská Bystřice - Tanečnice - Třeštík
    • zelená Malý Javorník - Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě - Dolní Bečva - Radhošť, hřeben
  4. Naučné trasy - ne 

Další fotografie

Vstup do nejstarší části muzea - Dřevěné městečkoKovárna s dobovým interiéremMlýnská dolina - rekonstrukce dobových technologiíDřevěné stavby působí idylicky - život na Valašsku takový nebylMlýnská dolina - budova hamruSkanzen má ve správě i Jurkovičovy stavby na Pustevnách

Mapa

GPS zem. šířka: 49.46136   zem. délka: 18.14919


Kontakt

  • Adresa:  Valašské muzeum v přírodě, Palackého 147, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm
  • Telefon: 571 757 111 
  • E-mail: muzeum@vmp.cz
  • Internet:https://www.nmvp.cz/roznov

Poznámka

Informace o jednotlivých akcích v muzeu na internetových stránkách: https://www.nmvp.cz/roznov

Klíčová slova

  • dřevěná stavba
  • expozice
  • Jurkovič Dušan
  • muzeum
  • národní kulturní památka

Novinky



Obři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu