Palackého 147, Rožnov pod Radhoštěm
Kategorie: Muzea a přírodovědné expozice
Valašské muzeum v přírodě sídlí v malebném prostředí Rožnova pod Radhoštěm, který je od Valašského Meziříčí vzdálen necelých 15 km.
Muzeum vzniklo z iniciativy bratří Jaroňků ve 20. letech 20. století jako reakce na postupně zanikající původní dřevěnou architekturu měšťanských domů na rožnovském náměstí.
V polovině 19. století se stal Rožnov pod Radhoštěm lázeňským městem, kde hosté holdovali ohřáté žinčici a čerstvému vzduchu. Pro jejich potřeby byl zřízen park a hlavní lázeňský dům v těsné blízkosti náměstí, kde stávalo čtyřicet unikátních jednopatrových domů ze dřeva, které byly postupně nahrazovány budovami zděnými.
Tuto unikátnost si uvědomovali nejenom Jaroňkové, ale i někteří měšťané Rožnova, a tak v roce 1911 založili Valašský muzejní a národopisný spolek. Přípravy k realizaci muzea v přírodě přerušila první světová válka (1914 - 1918) a poválečná hospodářská krize. K otevření muzea došlo až v roce 1925, kdy do lázeňské parku byly přeneseny z náměstí první domy – Radnice, Billův dům (postaven v 18. století) a několik menších staveb. Otevření proběhlo v rámci folklórního festivalu Valašský rok. V následujících letech přibyly Vaškova hospoda (1928), kopie Fojtství z Velkých Karlovic (1933) a ve 40. letech kostel z Vetřkovic u Příbora (stavěn dle původních plánů).
Po skončení druhé světové války začíná nový rozmach muzea a k původnímu jádru - dnes Dřevěné městečko - přibývá Valašská dědina (realizovaná v 60. letech), kde je soubor 40 objektů poskytujících publiku pravdivý obraz o valašské vesnici. Nejde jen o domy a jejich vybavení, ale o celkový pohled na život na Valašsku složený z jednotlivých detailů každodenního života. Toto lze pozorovat na Matochově statku, který je provozován a vybaven dle dobových technologií.
Počátkem 80. let byla otevřena publiku Mlýnská dolina, která reprezentuje využití vodní energie a technologie zpracovaní obilí, vlny, železa, dřeva a jiných komodit. Areál muzea je také živým centrem tradiční řemeslné výroby a zpracování potravin. Nelze ani opomenout valašské písně a tance, které jsou prezentovány v rámci kulturního programu muzea.
Pro návštěvu celého komplexu muzea Vám doporučujeme si přivstat, protože areál je rozsáhlý a zahrnuje tři expozice: Dřevěné městečko, Mlýnskou dolinu, Valašskou dědinu a doprovodné výstavy.
Nově byla otevřena ještě historicko-etnografická expozice Městečko pod Radhoštěm.
A kdyby Vám náhodou zbyl ještě nějaký čas, můžete se vypravit na nedaleké Pustevny (1 018 m n. m.) nedaleko Radhoště (1 129 m n. m.) - nejznámějšího vrchu Moravskoslezských Beskyd, kde stojí areál dřevěných staveb lidové secese Dušana Jurkoviče. Od roku 2012 je veřejnosti přístupná také Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci nad Valašským muzeem v přírodě. Stavby Dušana Jurkoviče naleznete také např. v areálu Lázní Luhačovice.
Na závěr Vám chceme ještě připomenout, že muzeum a stavby na Pustevnách jsou národní kulturní památky.
Otevírací doba a vstupné se liší v jednotlivých expozicích (Dřevěné městečko, Mlýnská dolina, Valašská dědina) a během jednotlivých měsíců v roce. Více na internetových stránkách muzea: https://www.nmvp.cz/roznov
GPS zem. šířka: 49.46136 zem. délka: 18.14919
Informace o jednotlivých akcích v muzeu na internetových stránkách: https://www.nmvp.cz/roznov
31.03.2021
Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný. číst více
30.03.2021
Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více
29.03.2021
U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více